Dziwi mnie, dlaczego pacjenci, którzy przychodzą po poradę w zakresie leczenia dolegliwości jelita nadwrażliwego nie byli skierowani przez lekarzy na testy nietolerancji pokarmowej. Może jest to obsesja specjalistów żywienia, może rzeczywiście specjalizacje są tak wąskie. A szkoda! Alergie pokarmowe ujmuje się w postacie kliniczne, w tym żołądkowo-jelitową do których należą biegunki, wzdęcia, a także z objawami ze strony układu mięśniowo-stawowego czyli np. bóle stawów. W szczególności schorzenia chroniczne, takie jak przewlekłe stany zapalne, można łączyć z istnieniem alergii.
Objawy ze strony przewodu pokarmowego to bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia, przelewania zwane potocznie burczeniem w brzuchu. Alergie pokarmowe dają m.in. obraz chronicznego zapalenia przewodu pokarmowego, towarzyszy temu nadwrażliwość typu późnego lub alergiczne przewlekłe zapalenie przewodu pokarmowego.
Wg publikacji medycznych, objawy jelita nadwrażliwego (często objawem są tu wzdęcia i biegunki) mają zatem wyraźny związek z alergią trzeciego stopnia a także nietolerancją.
Dlaczego zatem podaje się leki zamiast sprawdzić alergie? Wydaje mi się, że chodzi o czas i koszty, a te czynniki powodują, że pacjenci rezygnują z leczenia. W tym przypadku potrzebna jest cierpliwość, a często oczekuje się rozwiązania od razu.
O ile nietolerancję łatwo sprawdzić poprzez zmiany w diecie (sprawdza się możliwości strawienia laktozy - w mleku lub sorbitolu - w niektórych owocach, wynika to z niedoborów niektórych enzymów trawiennych), o tyle wykrycie alergii trzeciego stopnia wymaga diety eliminacyjnej lub zrobienia testów z krwi.
Jednak mimo iż jest to bardziej skomplikowane i wymaga kolejnych badań, niezbędne jest poinformowanie o takiej możliwości, bo jest niezwykle skuteczna.
Jak sprawdzić czy objawy są spowodowane alergią?
1) Dieta eliminacyjna polega na usunięciu z jadłospisu podejrzanego o wywoływanie alergii produktu spożywczego lub grupy produktów na okres około 2 tygodni. Jeżeli w tym czasie objawy ustępują, to może to świadczyć o alergii wywołanej przez ten właśnie produkt. Dieta eliminacyjna wymaga około 3 miesięcy.
2) Przeciwciała IgE zazwyczaj wytwarzane są w przypadku alergii i występują najczęściej w skórze, nosie, w śluzówce dróg oddechowych i w płucach. Przeciwciała IgG są wykrywane przez test na nietolerancję pokarmową. W różnych badaniach wykazano, że jeśli wyeliminuje się z diety pokarmy odpowiedzialne za powstawanie wysokich poziomów przeciwciał IgG, zmniejszają się objawy nietolerancji pokarmowej.
W przypadku alergii pokarmowych, czyli uwarunkowanych IgG (reakcje typu późnego) postawienie diagnozy jest dużo trudniejsze, gdyż właściwe objawy pojawiają się najczęściej po wielu dniach, dlatego klasyczna metoda jest długotrwała i uciążliwa. Na szczęście testy na alergie pokarmowe są dostępne już w niemal każdym laboratorium, ale ważne jest, aby wiedzieć jaka jest czułość testu i jakie immunoglobuliny są badane. Niestety testy skórne w przypadku alergii pokarmowej nie są zalecane. W przypadku alergii pokarmowej skóra odpowiada słabo - dlatego odpowiedzi w testach skórnych pokarmowych są zazwyczaj błędne. Ceny badań alergologicznych są zróżnicowane. Poza tym laboratoria proponują różne zestawy testów do badania alergenów.
Jakie testy wykonać?
W przypadku testów pokarmowych lepiej jest badać pojedyncze alergeny, a nie grupy alergenów. Zestawy pokarmowe w testach obejmują więc poszczególne produkty - soję, jajka, mleko, pszenicę, konkretne gatunki mięsa, ryby, warzywa, marchewki, pomidory, ziemniaki, orzechy ziemne, orzechy włoskie. Dwie najczęściej występujące przyczyny nietolerancji pokarmowej dotyczą nietolerancji laktozy i glutenu.
Cena: Test z krwi na jeden alergen - 30-50 zł.
Zdrowa dieta
W przypadku alergii pokarmowej na podstawie wyników testów można zastosować dietę. Jeżeli stworzymy sytuację, że nasz organizm nie będzie produkował przeciwciał, objawy alergii ustąpią, a przynajmniej zostaną znacznie zmniejszone. Zatem taka droga – od testu – do diety, jest do wyeliminowania objawów jelita nadwrażliwego. Dieta wyrównująca jest potrzebna, ponieważ szybko łagodzi stany zapalne po cichym bombardowaniu przeciwciał, zawiera produkty lekkostrawne, antyoksydanty, prebiotyki i probiotyki, a dietetyk podpowiada jak skutecznie i szybko wprowadzić zmiany.
Lekceważenie alergii na niektóre produkty może właśnie prowadzić do takiej sytuacja, przeczytasz też o tym tutaj, problemy z jelitami to tylko jeden z problemów. Bóle głowy, złe samopoczucie. A to wszystko przez nietolerancje na laktoze.
OdpowiedzUsuń