Określanie prawidłowej masy ciała. Czy nadwaga mnie dotyczy?
Problem śmiertelnie niebezpiecznej dla zdrowia otyłości brzusznej dotyczy co drugiej Polki i co trzeciego Polaka. Osoby z nadmiarem kilogramów w pasie są w większym stopniu zagrożone chorobami układu sercowo–naczyniowego oraz cukrzycą typu 2. Zbyt duży obwód pasa oznacza, że w organizmie rozwinie się choroba układu krążenia, stan zapalny. Podwyższony poziom triglicerydów i cholesterolu to konsekwencja zgromadzenia nadmiernej ilości komórek tłuszczowych w okolicy pasa.
Obwód w pasie, BMI, % tłuszczu?
Okazuje się, że najdoskonalszym wskaźnikiem naszego zdrowia jest..ogólny zarys sylwetki i ..własna para spodni. Jeśli zamiast wcięcia w talii, zarysowuje się okrągły kształt jabłka, jest to początek otyłości typu jabłko.
Pomiary w pasie
W przypadku kobiet czerwone światło powinno zapalić się przy przekroczeniu 80 cm w talii, a w przypadku mężczyzn– 94 cm (dane te podaje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna).
U kobiet, mierzących w pasie ponad 81 cm, prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia jest o 60 procent większe niż u ich szczupłych rówieśniczek. Aż o50 procent wzrasta ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Natomiast oba te czynniki zwiększają o 200% zagrożenie zawałem serca.
Waga idealna zależy od kośćca
Wskaźnik BMI przy określaniu wagi maksymalnej nie jest dokładny, ponieważ tak samo traktuje masę kostną, mięśniową jak tłuszczową. Nie bierze pod uwagę rodzaju kośćca i stanu mięśni.
Idealna, zdrowa masa ciała zależy od grubości kośćca, dlatego aby określić swoją wagę idealną warto przypomnieć sobie wagę, przy której czuliśmy się zdrowi. Dla mężczyzny o grubym kośćcu przy wzroście 180cm, dążenie do masy ciała określonej przez wskaźnik BMI (81 kg przy BMI 24,9) jest niemożliwe. Dla niego masa idealna to 85kg. Jeśli kościec byłby drobny, masa idealna wynosiłaby 70 kg.
Dla kobiety o wzroście 165 cm masa ciała idealna waha się, w zależności od kośćca, między 51 a 62 kg.
Zawartość tłuszczu w organizmie
Procentowa zawartość tłuszczu analizuje się u dietetyka, po to, aby sprawdzić, czy mimo prawidłowej masy ciała, zaistniałe problemy z samopoczuciem, zaparcia, stany zapalne, podwyższony poziom cholesterolu, maja związek z nadmierna ilością tłuszczu w organizmie. Jest to prawdopodobne u osób z drobnym kośćcem, niskich, o niskiej aktywności fizycznej, a także po przebytych dietach o niskej kaloryczności, niezgodnych z zasadami piramidy żywienia.
Przyczyny okrągłego brzucha..
Podstawową przyczyną nadmiaru centymetrów w pasie jest odkładanie się tłuszczu.
Jest pewne, ze osoba o siedzącym trybie życia, której dieta zawiera więce niż 35% tłuszczu , w tym 7% tłuszczów nasyconych, będzie miała po kilku miesiącach nadwagę. Jeśli dodatkowo w diecie brakuje tłuszczów jednonienasyconych i tłuszczów omega 3 długołańcuchowych prawdopodobieństwo, problemy z układem krążenia są statystycznie gwarantowane. . Zmniejszenie o >30% liczby zgonów sercowo-naczyniowych w Polsce po 1991 roku nastąpiło równocześnie ze zmniejszeniem spożycia tłuszczów zwierzęcych i zwiększeniem spożycia tłuszczów roślinnych oraz owoców.
Inną przyczyną mogą być poważne problemy z trawieniem, gazy, zaparcia.
Zabiegany tryb życia, brak ruchu, relaksu, brak czasu na dokładne przegryzienie posiłków to jedna z przyczyn.
Przyczyną wzdęć i dyskomfortu mogą być:
- nietolerancje pokarmowe
- zaparcia,
- nadwrażliwość i schyłki jelita
- zaburzeni mikroflory jelitowej
Przyczyną dolegliwości może być też nietolerancja pokarmowa, np. niemożność strawienia laktozy (obecnej w mleku, jogurtach), sorbitolu (obecnego w niektórych owcoach, np. jabłkach, śliwkach). Inną przyczyna mogą być alergia pokarmowe IgE zależne, np. na mleko , jaja, orzechy, IgE niezależne (np. na gluten) być też alergia pokarmowa . Sprawdzić można to wykonując testy na alergie IGE niezależne w laboratoriach. Na alergie pokarmowe może wskazywać stan zapalny jelit, anemia. Bóle w nadbrzuszu i wzdęcia oraz bóel głowy mogą być natomiast spowodowane nietolerancją substancji aktywnych obecnych w niektórych produktach spożywczych, np. w winie, wędlinach, konserwach, serach pleśniowych, kiszonkach.
Problemy z wypróżnianiem są groźne dla zdrowia i w konsekwencji prowadzą do zatoksycznienia, tworzenia bocznych ujść jelita (schyłków jelitowych), stanów zapalnych i są trudne w leczeniu. Dlatego w przypadku zaparć najlepiej jest od razu reagować i szukać rozwiązań dietetycznych. Często w diecie brakuje warzyw i pełnowartościowego zboża obfitującego w błonnik pokarmowy. Prawidłowo zbilansowana dieta reguluje wypróżnienia w ciągu kilku tygodni.
Ważne jest, aby mikroflora pokarmowa była w dobrym stanie, a najlepiej jej odbudowie służą probiotyki. Przyczyną problemów z trawieniem czy wzdęć jest często nieprawidłowo zbilansowana dieta, np. zbyt wysoka zawartość białka zwierzęcego, brak owoców.
Przyczyny gromadzenia tłuszczu w obrębie pasa
Z punktu widzenia dietetycznych przyczyn powstawania otyłości brzusznej, najbardziej niebezpieczna jest zbyt wysoka zawartość tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (mięso, tłuste produkty mleczne ) i tłuszcze trans ( tłuszcze cukiernicze zawarte w wafelkach, ciastkach, wypiekach, pączkach, cieście francuskim). W ramach prewencji w USA od 2006r producenci żywności muszą umieszczać na opakowaniach swoich produktów informację o ilości tłuszczów trans. Tę kwestię mają również uregulowane takie kraje, jak Dania, Wielka Brytania i Kanada. W Polsce nie ma przepisów, które ograniczyłyby stosowanie w żywności tłuszczów trans.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz