sobota, 21 listopada 2009

Produkty w galarecie i galarety – czy wzmacniają chrząstki, stawy, kości?


Produkty w galarecie – czy wzmacniają chrząstki, stawy, kości?
Jedzenie produktów w galarecie w celu przyśpieszenia odbudowy, regeneracji stawów, chrząstek, kości jest powszechnym poglądem. Niestety, już z punktu widzenia matematyki żywieniowej i zaleceń piramidy żywienia jest nie tylko nieopłacalne, ale szkodliwe dla zdrowia ze względu na konsekwencje zdrowotne działania innych zawartych składników w tych produktach.
Zalecanie spożycia galaretek jest ogólne i nie wyjaśnia dlaczego jest to zalecane. Dlatego pojawiają się domysły. Zalecenie takie prowadzi pogarszania zdrowia osób je stosujących! Dlaczego? Błędy mogą być dwojakiego rodzaju. Niektórzy szkodzą sobie realizując zalecenie myśląc, że wynika ona z założenia, iż podobne leczy się podobnym. Zatem jeśli mamy problem ze stawami, chrząstkami, kośćmi, należy jeść żelatynę (z kości), nóżki, golonki, parówki, bo zawierają składniki chrząstek i stawów. Jeszcze inne osoby szkodzą sobie, szukając wszelakich produktów o konsystencji galaretowatej, np. żelków, kisieli.
Prawdą jest, że ważnym czynnikiem dla regeneracji chrząstki, stawów, kości jest białko, w tym szczególnie aminokwas prolina. Prolina jest niezbędna do syntezy kolagenu, który stanowi 85-95% masy kości. Proliny jest bardzo dużo w otrzymywanej z kości, żelatynie. Żelatyna zawiera dużą ilość proliny. Jednak chodzi o zawartość w 100 g suchego proszku. Dietetyk układając dietę, bierze pod uwagę realne porcje i dokładnie wylicza składniki odżywcze diety. Dlatego dietetyk szybko policzy, że gotowa galaretka na bazie żelatyny zawiera to 10% jej roztwór, zatem zawiera 10 razy mniej żelatyny, a co za tym idzie 10 razy mniej proliny.
Wymagana ilość proliny, która wspomaga regenerację chrząstek, stawów, kości w stanach osłabienia lub choroby, to 4 g na dobę.
Jaka jest zawartość w galaretkach? Gotowa galaretka np. owocowa (ok. 200g) zawiera 2,5 g proliny. Jeśli dodatkowo w celu odbudowy chrząstki zje się jeszcze 100 g nóżek wieprzowych, w sumie dostarczy się 4 g proliny. Niestety, tłuszcz wieprzowy pogarsza stan naczyń, niebezpiecznie podwyższa poziomu cholesterolu, a także wywołuje w organizmie stan zapalny. W przypadku galaretek owocowych, stan zapalny jest potęgowany wysoką zawartością cukru prostego. Spowoduje to efekt odwrotny do zamierzonego - niszczenie stawu i chrząstki.
Tłuszcz z mięsa i cukier z galaretki to też niepotrzebne kalorie, prowadzące do przybierania na wadze, a jednym z czynników niszczących stawy to nadmierna masa ciała powodująca obciążenie.
Zatem zalecanie galaretek i mięs typu golonka czy nóżki w celu odbudowy chrząstki jest podobne do zalecenia przemieszczania się z punktu A do punktu B samochodem tylko jednej marki, pomijając inne środki transportu, bezpieczeństwo na drodze i dziurawiąc opony.
Zdrowa dieta jest przede wszystkim układana w oparciu o zasady piramidy żywieniowej. Następnie, można dobierać w niej produkty wspomagające regenerację w danej dolegliwości. W tym przypadku będą to produkty o wysokiej zawartości białka i wysokiej zawartości substancji antyzapalnych. W skład menu powinny wchodzić rośliny strączkowe, produkty mleczne, produkty zbożowe pełnoziarniste, nasiona lub orzechy, chudy drób lub ryby, warzywa, owoce. Już dzienna porcja produktów mlecznych wg piramidy żywienia dla osoby dorosłej (2000 kcal) dostarcza 2 g proliny. Jeśli w menu dziennym znajdą się m.in.: płatki pszenne 5 łyżek. 1 bułka grahamka z serem białym (50g) i śledziem (filet 60g), zupa z soczewicy (1/2 szklanki), brukselka (0,5 szklanki) posypana serem żółtym (30g), pierś kurczaka bez tłustej skórki (0,5 piersi), makaron (szklanka 80g), okaże się, że jest ogólnie zdrowsza i zawiera dwa razy więcej proliny. W piramidzie żywienia jest drób, ryby, dlatego można jeść je w galarecie, jeśli ktoś lubi, ale to nie galareta decyduje o zdrowotności, a jej wypełniacze.
Taka dieta dostarcza aż dwa razy więcej proliny niż tradycyjnie zalecane galarety, bo aż 8g/dobę! Działa też zabezpieczając stawy, chrząstki przed stanami zapalnymi, które uszkadzają (dziurawią, „korodują”).
Nawiązując do poprzedniego humorystycznego porównania, mówienie o tym, że stawom, chrząstkom i paznokciom wystarczy tylko prolina i dobre białko, jest jak twierdzenie, że do punktu B nie tylko można dojechać samochodem jednej marki, ale też, że samochód, którym jedziemy składa się tylko z kół i karoserii i niczego więcej.
Aby synteza kolagenu przebiegała sprawnie, organizm potrzebuje więcej składników odżywczych. Otóż witamina C potrzebna jest do tworzenia prokolagenu. Dlatego w piramidzie zdrowego odżywiania są zaplanowane owoce będące podstawowym źródłem tej witaminy w diecie. Witamina B6 odpowiada natomiast za prawidłowe sieciowanie kolagenu. W procesie gojenia się złamań kości mają wpływ witaminy D, C, B6 a także minerały: wapń, bor, a także magnez.
Antyzapalnie, łagodząco na stawy, chrząstki, działają także: imbir, orzechy, oleje rybie, orzechy awokado, soja. Stymulują proces naprawczy stawów, chrząstek, kości. Negatywnie działają natomiast: czerwone mięso, słodycze, smażenie na oleju słonecznikowym. Palenie papierosów obniża o ponad 30% stan gojenia w przypadku złamań kości.
Podsumowując, najważniejsza jest urozmaicona, pełnowartościowa dieta w oparciu o nowoczesną piramidę zdrowia. Każdy może ją wprowadzić, ale w przypadkach chorób, konsultacja z dietetykiem przyśpieszy osiągnięcie efektów. Tradycyjne poglądy powstały wiele lat temu, kiedy żywność i jej działanie na zdrowie nie były jeszcze dokładnie badane, dlatego są niedokładne i często niestety nieprawdziwe.
Autor:
Anna Karwańska, mgr inż. żywienia, dietetyk z doświadczeniem, układa diety w warszawskiej poradni dietetycznej witalnosc.
Konsultacja:
Dr Sa’eed Bawa, wykładowca SGGW Wydz. n. o Żywieniu, autor publikacji naukowych i podręczników akademickich.
Agata Zalewska, inż. żywienia, instruktorka fitness, współpracowniczka dietetycznej witalnosc.




czwartek, 19 listopada 2009

Antyrakowa siła diety autor: Dr David Servan - Schreiber

Jest to jedna z nielicznych dostępnych na rynku popularnonaukowych książek, które profesjonalnie zajmują sie tematem żywienia. W sposób obrazowy, ciekawy i zrozumiały tłumaczone są mechanizmy powstawania i leczenia raka.
Przebadane składniki diety antyrakowej:
grzyby, m.in boczniaki
pory, cebula, czosnek
przyprawy: kurkuma, curry, rozmaryn, tymianek, imbir
warzywa: krzyżowe np. brukelka, kapusta, brokuły, kalafior
inne warzywa lilioate: cebula, czosnek, szalotka, szczypiorek
pomarańczowe warzywa i owoce bogate w karotenoidy
ziemniaki
soja
kwasy tłuszczowe omega - 3
pokarmy bogate w selen
witamina D
probiotyki
czerwone wino
gorzxka czekolada
Zielona herbata!

czwartek, 12 listopada 2009

Przygody z dziennikarzami

Niektórzy dziennikarze nie tylko nie wypełniają społecznej misji,  nie tylko unikaja prawdy, ale po prostu nie znają pojęcia zasad i obyczaju, unikają wypełniania zobowiązań i pozbyli się kultury osobistej. Jeśli coś powiedzą, a nie zapiszą w umowie, to nie jest dla nich zobowiazujące! Tak samo postępują tzw. "stare wygi", jak i początkujące żółtodzioby.
Dziennikarze są bardzo komunikatywni, odbierają e-maile, dzwonią, a po nagraniu nagle bateria telefonu wyczerpuje się, a skrzynka e-mailowa to czarna dziura.

Jako prowadząca poradnię dietetyczną, dość często pojawiam sie w radio, studio telewizyjnym czy piszę artykuły nt zdrowia dla prasy i kolorowych czasopism. Wiele z programów, stacji i czasopism proponuje w zamian za stres związany z publicznym występem, poświecenie czasu na przygotowanie: promocję firmy poprzez podanie nazwy firmy lub po prostu płacą ekspertowi. Obiecują też, że dostęp do nagrania postfactum bedę mieć zapewniony. Zawsze przed udziałem w takiej promocji zapytuję o materiały, które moga być przeze mnie wykorzystane do promocji mojej działalności. Od stacji telewizyjnych mam wcześniej obiecane płyty z nagraniem, od dziennikarzy radiowych nagrania mp3, od czasopism fragment w postaci pdf lub całe czasopismo przysłane do domu.

Jak dziennikarze wywiązują się z dostarczania materiałów z bezpłatnych konsultacji, nagrań, artykułów?

Do tej pory najlepiej oceniam dziennikarzy TVN, ponieważ wszelkie nagrania są dostepne na stronie internetowej. Dzięki temu nie muszę upominać się o materiały mogę umieścić link na stronie firmowej . Stacje telewizji publicznej TVP 1 i TVP 2 często płacą mi za poświęcony czas i jest to fair, ponieważ nie mogą podawać nazwy firmy.

Niestety Polsat zawsze gra w tę samą grę. Przed programem obiecują nagranie w formie filmu, dostarczenie do biura po programie. A po programie... nie odbierają telefonów, nie odpowiadają na emaile, nie dostarczają materiałów ani informacji do kogo skierować takową prośbę.
Zatem postanowiłam stworzyć listę cwanych dziennikarzy.

Dziennikarska obłuda:

1. Przypadek TVN Style
Kilka lat temu miałam poświęcić 2 godziny czasu na nagranie w TVN Style. Tematem była profilaktyka chorób serca poprzez stosowanie diety. Nagranie miało miejsce w delikatesach i pomysł opierał się na rozmowie Maji Popielarskiej z ekspertem. Umówiono mnie na 2 godziny nagrania, ale podczas pracy, okazało się, że przedłuża się do 9 godzin. Nie było żadnego lunchu, a zamiast o 12.00 wracałam późnym wieczorem, autobusem z drugiego końca miasta. Nie dostałam też żadnej rekompensaty za odwołanie popołudniowych wizyt w gabinecie.
Nagranie dostałam. Umieściłam fragment do odtworzenia na stronie internetowej, ale niestety TVN S.A. uniemożliwił jego odtworzenie.

2. POLSAT „To był dzień” Marcin Wolski
Najbardziej uparty w zakłamaniu jest dziennikarz Polsatu, młody yuppie,  Pan Marcin Wolski, którego gitarową melodię na czekanie znam doskonale. Podobno moja płyta leżała w szufladzie pół roku i nie miał czasu przesłać, następnie źle zapisał adres mojej firmy. Inaczej było, kiedy ustalał potwirdzenie mojej obecności w studio  programu "To był dzień" w Europejskim Dniu Otyłości (X 2008).
Nie dostałam zadnego zdjęci ani nagrania. Przez kilka miesięcy dostawałam potwierdzenia, ze materiał ten Pan właśnie wysyła, bo leży w biurku.

2b. Polsat Krystyna Wałajtys - olśnienie
Stosunek dziennikarzy Polsatu do ekspertów rozjaśniła mi Pani dziennikarz, która fachowo poinformowała mnie o możliwosciach przetwarzania nagrań jeszcze przed nagraniem. Pani Krystyna zaimponowała mi uczciwością. Szkoda tylko, że nie dostałam potem odpowiedzi, do kogo skierować prośbę o mozliwość przetworzenia choćby zdjęcia.

29/04/2009
KWalajtys@polsat.com.pl
Pani Anno,
Nie mogę udostępnić ani materiałów, ani fragmentów materiałów, ani gotowego juz programu "Na Zdrowie" gdyż właścicielem nagranych i zmontowanych materiałów jest telewizja Polsat i ona jako właściciel decyduje o możliwościach ich przetwarzania i udostępniania. 
Bardzo Pani dziekuję.
Pozdrawiam serdecznie i widzimy się w piątek.
Krystyna Wałajtys-Łonisk
502 599 629


4.
Polsat Interwencja Ekstra. Żaneta Kołodziejczyk.
W lipcu 2009 kolejni fachowcy z Polsatu namawiali nas na udział w programie.
Kwestia przesłania nagrania to bułka z masłem przed  programem, a po nagraniu dziennikarka temat przepada jak kamień w wodę. Pani Kołodziejczyk obiecała nagranie telefonicznie, a także osobiście w siedzibie Polsatu, a obydwie (ja i Agata, też dietetyczka) nie przesłyszałybyśmy się. Pani Kołodziejczyk nie odpisała po wyemitowaniu programu. Przed nagraniem, opowiadała mi i Agacie, z którą współpracuję, że będziemy tak ładnie pomalowane, że prawdopodobnie jest to największa nagroda uczestnictwa w programie. Nie umiałam wyrazić swojego zaskoczenia, nie wiedziałam, że Pani Kołodziejczyk uważa,  że promuję stylistów Polstatu czy firmę kosmetyczną. W mojej firmie piszę przecież diety i powinnam być szczupłoa, ale przede wszystkim powinnam mieć specjalistyczną wiedzę i promować swoje usługi, z których jestem dumna.

Oto e-maile przed nagraniem:

22.07.2009
od: ZKolodziejczyk@polsat.com.pl

Zapraszamy Panią do studia na piątek o godz. 19.00.

Podajemy zakres omawianego tematu w programie. "Znamy zasady zdrowego odżywiania, ale nie stosujemy ich"

- Do czego mogą prowadzić złe nawyki żywieniowe?
- Jak można wzbogacić naszą codzienną dietę?
- Jak prawidłowo zastosować dietę odchudzajacą?
- Jakie witaminy przyjmować w poszczególnych porach roku?
- Jak jeść, aby czuć sie dobrze i być zdrowym do późnej starości?

Serdecznie zapraszamy
Wydawca
Żaneta Kołodziejczyk
tel. 604 13 36 36 
TELEWIZJA POLSAT S.A

a po nagraniu możemy pisać z Agatą bezskutecznie:

03/08/2009
do: ZKolodziejczyk@polsat.com.pl, akaziuk@polsat.com.pl

Witam,
Bardzo prosimy o odpowiedź w sprawie nagrania, czy zostało wysłane na naszą prośbę?
Anna Karwańska i Agata Zalewska
I.W.

Witam,
Chciałyśmy spytać z Agatą, kiedy  wysłała nam Pani nagranie?
Proszę o przesłanie nagranego materiału z dnia 24 lipca 2009, programu interwencja ekstra. Materiał będzie wykorzystany  do celów prywatnych.
Adres:
Gabinet Lekarski obok Stomatologa,
ul. Domaniewska 22 a
02-672 Warszawa

Następnie proszę o wyrażenie zgody na umieszczenie zdjęć lub fragmentu nagrania na stronie internetowej firmy  Instytut Witalności.
Anna Karwańska

5.
Radio Campus, Sylwia Sikorska
Od sierpnia 2009 czekam na odpowiedź od początkującej dziennikarki Radia Campus, Sywli Sikorskiej, której poświęciłam 1,5 godziny. Dostała do mnie kontakt z funcacji VIVA, z którą chętnie współpracuję jako ekspert diety wegetariańskiej. Dla Pani Sylwi przygotowałam informacje dotyczące skutków zdrowotnych złej diety. Dodatkowo omówiłam tematykę dobrze ułożonej diety wegetariańskiej.  Jak się okazało, Pani Sylwia sama stosuje tę dietę. Dlatego chętnie wzięła materiały i wskazówki, które przyniosłam jako pomoce przy przygotowaniu audycji.

Oto jej email, który dostałam przed nagraniem.
29.07.2009
Witam,
Myślę, że jednak najlepiej będzie spotkać się u Pani w gabinecie.
Gdybyśmy mogły umówić się o 13 to byłoby świetnie.
Proszę o potwierdzenie jak najszybciej.
Z poważaniem,
Sylwia Sikorska
kom. 602-72-72-72

Pani Sylwia po nagraniu nie odpowiedziała na moje pytania dotyczące terminu audycji i przesłania nagrania. W listopadzie poinformowała mnie po moim kolejnym zapytaniu, że emisji nie było. I tyle. Zero kurtuzacji, fantazji, refleksu.

6.
 Radio Euro, Pan Romulad Wójcik
W listopadzie 2009 uczestniczyłam w porannym programie Radia Euro. E-mail z zaproszeniem jak zwykle miły. Telefonicznie obiecał mi, ze material z nagraniem załatwi. A po programie nic więcej nie dostałam. Oto email od niesłownego dziennikarza Romualda Wójcika:

04.11.2009
Witam Panią serdecznie.


  Jeszcze raz dziękuję, że przyjęła Pani moje zaproszenie do udziału w porannym programie Radia Euro.


   Proponuję następujące pytania:
 
1. W jaki sposób za pomoca diety walczyć z jesienną depresją?


2. Czy możemy poprzez dietę, ew. jakieś naturalne specyfiki zabezpieczyć się przed grypą?


3. Czy w okresie jesienno-zimowym możemy się odchudzać, czy raczej powinniśmy zostawić to na lato?
   
Zapraszam jutro (5 listopada) - 8.20  - Aleja Niepodległości 77/85  - wejście do nowego budynku od ul. Malczewskiego - gość poranny programu Radia Euro.


 Pozdrawiam serdecznie Romuald Wójcik.

Pan Romuald był  zadowolony z wywiadu i podziękował za przybycie i rozmowę, ale najwyraźniej nie ma ekonomicznego uzasadnienia, aby poświęcić czas na wywiązanie się z obietnicy. Oczywiście mój email z zapytaniem o nagranie mp3 pozostawił bez odpowiedzi. Prawdopodobnie jest zbyt zajęty promowaniem się na antenie.


środa, 11 listopada 2009

Dieta kobiety aktywnej dla Akademii Kobiet Sukcesu


Akademia Kobiet Sukcesu

Temat: zdrowa dieta dla kobiety sukcesu.

Pytania:
Jak powinna wygladać dieta kobiety zajętej? Jak można ułatwić życie od strony kuchni kobiecie zajętej? Co jeść w pracy?




Założenia:
Kobieta sukcesu wie, co jest dla niej zdrowe i jak się odżywiać. Czyta o tym, radzi sie specjalistów, stosuje zasady zbilanowanej diety.

Jak wygląda praktyka żywieniowa kobiety sukcesu wg mnie?

1. Kobieta sukcesu zna piramidę zdrowego odżywiania. Piramida obejmuje 6 grup produktów: zboża, warzywa, owoce, produkty mleczne, mięso, ryby / i/lub/ rośliny strączkowe, zdrowe tłuszcze. Najlepiej, jeśli kobieta sukcesu pozna swoją indywidualną piramidę żywienia, która określa ich ilość (zakres ilościowy od - do) do spożycia w ciagu dnia i w cyklu tygodniowym. Wiadomo wtedy np. ile owoców mozna zjeść, np. 100g czy może 0,5 kg?

2. Wielkość posiłków powinna być dostosowana do przerw między posiłkami. Przerwa między posiłkami powinna max wynosić 3-4 godziny. Przeciętnie spożywa się dziennie ok. 2000 kcal, w związku z tym jeśli ktoś spędza w pracy połowę dnia, powinien dostarczyć w tym czasie 50% kalorii i składników odżywczych.

2. Używajmy szybkowara, sokowirówki, blendera. Oszczędzają czas (w szybkowarze ziemniaki gotują się 10 minut)- podnoszą wartość  odżywczą posiłków (mniej witamin ulega rozpadowi)- poprawiają przyswajalność (mielenie, miksowanie, wyciskanie soków poproawiają przyswajanie, np. koktajle owocowe z jogurtem lub sok z natki pietruszki z sokiem jabłkowym).

3.Zachęćmy innych członków rodziny do przygotowywania śniadań, przekąsek do pracy, aby nie być ciągle "na dyżurze" w kuchni. Podobno mamy równouprawnienie..też w kuchni, a druga połówka chce nas wspierać.

4. Korzystajmy ze zdrowego cateringu w pracy. Uchroni nas przed nadmiernym objadaniem się wieczorem w domu. Jeśli w pracy zostajemy po godzinach, często nie jemy wystarczająco dużo, a i brakuje czasu na przygotowanie ciepłego posiłku.

5. Sponsorem spotkania kobiet sukcesu był m.in. sklep internetowy fresh24.pl promujący "zakupy na klikniecie". Warto sprawdzić ten model usprawniania organizacji czasu.  Ja jestem zadowolona i polecam! Dowieziono mi na czas zamówienie wprost do domu, dostałam też ekologiczną zieloną herbatę gratis!
W takim sklepie warto byłoby też dołączyć zdrowe, witalne menu z listą zakupów na tydzień.

O czym jeszcze mówiono na panelu zatytułowanym "Dieta dla kobiety sukcesu"?
Najszerzej omówione zostały pomysły na śniadania przez Pana doktora Bardadyna. Koktajle diety strukturalnej, które niebawem mają pojawić się w formie sproszkowanej można robić samodzielnie w domu. Koktajl przeciętnie dostarcza ok. 180 kcal i wazy ok 150 g. Należy go pić powoli przez ok. 20 minut. Takie mieszanki jada się 3-4 razy dziennie i ponoć działają regenerująco. Koktajl zawiera produkty, które znajdują się na liście produktów strukturalnych dostępnych na stronie internetowej dr Bardadyna.

Wątpliwości budzi fakt, że Pan doktor promuje posiłek tak lekki, że automatycznie pojawi się uczucie głodu,. Przeciętnie bowiem w ciągu dnia jada się 1,5-2 kg pożywienia, aby nie czuć głodu. Śniadanie powinno dostarczać ok. 25% energii w ciągu, zatem ok. 500 kcal. Czy zatem mamy już XXV wiek i trzeba przyzwyczajać się do mini papek dla astronautów?

Pani psycholog Anna Wójtowicz, będąca autorką badań nad porażkami w odchudzaniu, dzieliła się własnymi sposobami na szybkie posiłki. Pokazała, ze można zabrać do pracy owoce i garść orzechów. Pani Wójtowicz, która organizuje psycholoczne warsztaty odchudzania, stwierdziła, że żadnej diety od dietetyka nie da się stosować dłużej niż 2 tygodnie. A stosowała diet wiele, m.in. dietę kopenhaską. Pani terapeutka podała też sposób na rozpuszczenie miodu w wodzie, tak aby przez noc wytworzył fermenty i nadawał się na śniadanie. Na obiad wystarczy usmażyć kawałek indyka i w międzyczasie na patelnię wrzucać posiekane warzywa.

Pani psycholog miała dużo pomysłów, ale to dla mnie była to czysta enigma, nie wiem skąd można czerpać tak fantastyczne idee, czyżby z SWPS (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej)? Zadzwiające jest, ze Pani psycholog uważa, że na diecie od dietetyka nie można żyć dłużej niż 2 tygodnie. Moi pacjenci po obejrzeniu przykładowego menu dopasowanego dokładnie do stylu życia i upodobań, wybierają pakiety diet kilkumiesięcznych i nie mogą się doczekać każdej diety, wysyłanej comiesięcznie, wraz z listą zakupów, bo dieta taka to dla nich ewolucja, a nie rewolucja. Sposoby na odżywianie się w pośpiechu jest wiele, ale promowanie smażenia w gabinecie dietetycznym nie ma miejsca. Polecanie śniadania złożonego z rozpuszczonego w wodzie miodu też nie pasuje do najnowszej wiedzy z zakresu dietetyki.

Warsztaty edukacyjny nt odżywiania


Warsztat edukacyjny na temat odżywiania został zorganizowany spontanicznie na prośbę dzieci ze szkoły podstawowej.
Przygotowałyśmy program edukacyjny z tematem lekcji "Czy jemy to, co zdrowe".
Omówiona została na przykładach piramida żywienia, były zagadki, quiz. Dzieci były bardzo aktywne i temat je tak zafascynował, że nie chciały słyszeć dzwonka! Dzieci wymieniały sposoby na poprawienie smaku warzyw, w tym ulubione przyprawy. Przyniesione do szkoły przekąski uszeregowaliśmy wg grup produktów piramidy żywieniowej. Kolory odpowiadające każdej z grup pomogły zapamiętać najważniejsze informacje. Dzieci dowiedziały się, co jeść w szkole, aby wzmocnić odporność i kichać na grypę. Pani wychowawczyni dostała przepisy, z których mogła korzystać cała klasa, bo dzieci lubią eksperymentować w kuchni.
Wykład jest opisany przez uczennicę klasy 2b na stronie: http://www.9sto.edu.pl/index.php?go=4-2009-47&golcol=1

piątek, 23 października 2009

Dieta dla dziecka

Jak ułożyć zdrową dietę, zdrowe menu dla dziecka? Okazuje się, że przyzwyczajenia dietetyczne rodziców są niebezpieczne dla zdrowia ich dzieci. Jeśli rodzice zmodyfikują dietę dziecka dostosowując ilości do ich potrzeb, pomogą w ich zdrowym rozwoju.

Podstawowy błąd - nadmiar tłuszczu
Niepodważalnie są dowody na to, że nadmierne spożycie tłuszczu zwierzęcego może powoduje wysoki poziom cholesterolu, chorobę wieńcową serca, udar mózgu, wysokie ciśnienie krwi, niektóre rodzaje raka. Wiemy też, że przyczyny wielu chorób tkwią już w dzieciństwie. Złogi tłuszczy nierzadko można znaleźć już u trzyletnich dzieci. W populacji, np. amerykańskich dwunastolatków dotyczy to 70% dzieci.
Przyzwyczajenie dziecka do zdrowej diety może być problemem. Dzieci nie przywiązują wagi do konsekwencji niewłaściwego odżywiania. Środki masowego przekazu zachęcają do czegoś całkiem innego. Tematem reklam nie są owoce ani warzywa.


Alarm! Chcesz oszczędzić dziecku miażdżycy ograniczasz tłuszcze zwierzęce. A czy kontrolujesz ilość podawanego białka?


Szkodliwy nadmiar Białka
Tłuszcze zwierzęce znajdujące się w maśle, tłustym mięsie, prowadzą do chorób serca, wysokiego poziomu cholesterolu, miażdżycy, udarów, zawałów, otyłości. Okazuje się, że groźny jest także nadmiar zwierzęcego białka.
Białko w nadmiarze jest szkodliwe dla nerek i kości!


W Polsce spożycie białka zwykle 1,5 - 2 razy przewyższa jego zapotrzebowanie określne w normach europejskich. (wg "Normy żywienia człowieka Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych " M. Jarosz, B. Bułhak Jachymczyk, IŻŻ, , PZWL 2008 oraz "Badania indywidualnego spożycia żywności i stanu odżywienia gospodarstwach domowych", Prace iŻŻ, Szponar L., 2003). Biorąc pod uwagę, że spożywaniu dużych ilości białka moe towarzyszyć hiperkalcyluria sprzyjająca osteoporozie, także kwasica oraz zwiększone ryzyko powstania kamieni nerkowych zbudowanych ze szczawianu wapnia. Dlatego proponuje się, aby spożycie u osób dorosłych mieściło się w granicach maksymalnie do 2 g białka / kg masy ciała/ dobę. (Tylko u sportowców można zwiększyć ilość białka do maksymalnie 3 g białka na kg masy ciała przy uprawianiu kategorii sportów wytrzymałościowych.


Ile białka potrzebuje dziecko w wieku 7-9lat? Czy łatwo przesadzić?
Dziecko w tym wieku potrzebuje ok. 1800 kcal przy umiarkowanej aktywności.
Normy dla dzieci i młodzieży podają, ze przy orientacyjnej masie ciała 27kg, średnie zapotrzebowanie na białko w tej grupie populacyjnej to 23g. Zalecane spożycie pokrywające 100% zapotrzebowania to 30 g / dobę.
Jeśli osoba dorosła podaje ten sam posiłek dziecku, spowoduje to zatoksycznienie małego organizmu. Kobieta 31-50 lat ważąca ok. 60 kg, potrzebuje nieco ponad 2000 kcal i 50 g białka (GDA). .
Przestraszysz się, jeśli teraz dowiesz się, że już w małej porcji mięs (100 g), 1 szklance jogurtu jest już 30 g białka, a jeśli dodać do tego 100 g serka, 2 plasterki sera żółtego, suma wyniesie aż 60 g. To zatrważające, tym bardziej, że białko jest tez w produktach zbożowych (np. pieczywie), wędlinie dodawanej do kanapek, jajach. Dlatego, po zsumowaniu, w przeciętnej diecie jest 2 razy za dużo białka, przede wszystkim zwierzęcego.


Jak karmić dziecko?
Dobrze jeśli rodzice nie będą w nieprzemyślany sposób reagować na reklamy nawołujące do karmienia dzieci energetycznymi przekąskami na bazie tłuszczu, masłem orzechowym z zawartością 13% orzechów, czy chipsów z ekologicznych ziemniaków..
Czy to naprawdę trudne podać dziecku prawdziwą pastę z orzechów czy zrobić domowy deser z owoców i kakao, przygotować popcorn?


A jeśli dziecko jest grube?
Łatwo powiedzieć, że potrzebna jest dieta odchudzająca dla dziecka, z nadwagą , ale trudniej to zrobić. Pomyślcie tylko o dorosłych, którzy ubolewają nad swoją masa ciała, a mimo to nie potrafią przestrzegać diety. Jeśli rodzice postępują z wyczuciem mogą uchroni otyłe dziecko od pokus – mogą skończyć z podawaniem tłustych deserów, mogą zrezygnować z trzymania w dostępnym miejscu herbatników, przekąsek czekoladowych, a za to między posiłkami proponować suszone lub świeże owoce lub pitną czekoladę. Trwała zmiana w sposobie odżywiania całej rodziny jest tu bardziej pożądana niż sztuczna i chwilowa dieta. Nowy sposób odżywiania, jest o niebo lepszy, ponieważ dziecko z czasem przejmie go jako własny. Dodatkowy spadek kilogramów u dziecka będzie wtedy tylko bonusem, Pierwsza zmiana to lepsze samopoczucie dziecka i brak uczucia ciągłego głodu.


Wskazówka:
Uwaga! Spożywanie przez dzieci nadmiernych lości jedzenia może być spowodowane osamotnieniem lub nieprzystosowaniem, dlatego konstruktywnym posunięciem rodziców jest to, aby dziecko czuło się komfortowo w domu, w szkole,. Wśród rówieśników, aby czuło, ze spełnia ich oczekiwania. Dieta jest podstawowa, ale zmartwienia związane ze szkolą, niepowodzenia, powodują, że czasami pocieszają się on słodyczami,. Dzieci mogą szukać w słodyczach pociechy, kiedy czują się samotne.

środa, 21 października 2009

Co świadczy o mojej nadwadze – BMI, wymiary, waga?

Określanie prawidłowej masy ciała. Czy nadwaga mnie dotyczy?
Problem śmiertelnie niebezpiecznej dla zdrowia otyłości brzusznej dotyczy co drugiej Polki i co trzeciego Polaka. Osoby z nadmiarem kilogramów w pasie są w większym stopniu zagrożone chorobami układu sercowo–naczyniowego oraz cukrzycą typu 2. Zbyt duży obwód pasa oznacza, że w organizmie rozwinie się choroba układu krążenia, stan zapalny. Podwyższony poziom triglicerydów i cholesterolu to konsekwencja zgromadzenia nadmiernej ilości komórek tłuszczowych w okolicy pasa.
Obwód w pasie, BMI, % tłuszczu?
Okazuje się, że najdoskonalszym wskaźnikiem naszego zdrowia jest..ogólny zarys sylwetki i ..własna para spodni. Jeśli zamiast wcięcia w talii, zarysowuje się okrągły kształt jabłka, jest to początek otyłości typu jabłko.


Pomiary w pasie
W przypadku kobiet czerwone światło powinno zapalić się przy przekroczeniu 80 cm w talii, a w przypadku mężczyzn– 94 cm (dane te podaje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna).
U kobiet, mierzących  w pasie ponad 81 cm, prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia jest o 60 procent większe niż u ich szczupłych rówieśniczek. Aż o50 procent wzrasta ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Natomiast oba te czynniki zwiększają o 200% zagrożenie zawałem serca.
Waga idealna zależy od kośćca
Wskaźnik BMI przy określaniu wagi maksymalnej nie jest dokładny, ponieważ tak samo traktuje masę kostną, mięśniową jak tłuszczową. Nie bierze pod uwagę rodzaju kośćca i stanu mięśni.
Idealna, zdrowa masa ciała zależy od grubości kośćca, dlatego aby określić swoją wagę idealną warto przypomnieć sobie wagę, przy której czuliśmy się zdrowi. Dla mężczyzny o grubym kośćcu przy wzroście 180cm, dążenie do masy ciała określonej przez wskaźnik BMI (81 kg przy BMI 24,9) jest niemożliwe. Dla niego masa idealna to 85kg. Jeśli kościec byłby drobny, masa idealna wynosiłaby 70 kg.
Dla kobiety o wzroście 165 cm masa ciała idealna waha się, w zależności od kośćca, między 51 a 62 kg.

Zawartość tłuszczu w organizmie
Procentowa zawartość tłuszczu analizuje się u dietetyka, po to, aby sprawdzić, czy mimo prawidłowej masy ciała, zaistniałe problemy z samopoczuciem, zaparcia, stany zapalne, podwyższony poziom cholesterolu, maja związek z nadmierna ilością tłuszczu w organizmie. Jest to prawdopodobne u osób z drobnym kośćcem, niskich, o niskiej aktywności fizycznej, a także po przebytych dietach o niskej kaloryczności, niezgodnych z zasadami piramidy żywienia.


Przyczyny okrągłego brzucha..
Podstawową przyczyną nadmiaru centymetrów w pasie jest odkładanie się tłuszczu.
Jest pewne, ze osoba o siedzącym trybie życia, której dieta zawiera więce niż 35% tłuszczu , w tym 7% tłuszczów nasyconych, będzie miała po kilku miesiącach nadwagę. Jeśli dodatkowo w diecie brakuje tłuszczów jednonienasyconych i tłuszczów omega 3 długołańcuchowych prawdopodobieństwo, problemy z układem krążenia są statystycznie gwarantowane. . Zmniejszenie o >30% liczby zgonów sercowo-naczyniowych w Polsce po 1991 roku nastąpiło równocześnie ze zmniejszeniem spożycia tłuszczów zwierzęcych i zwiększeniem spożycia tłuszczów roślinnych oraz owoców.


Inną przyczyną mogą być poważne problemy z trawieniem, gazy, zaparcia.
Zabiegany tryb życia, brak ruchu, relaksu, brak czasu na dokładne przegryzienie posiłków to jedna z przyczyn.
Przyczyną wzdęć i dyskomfortu mogą być:
- nietolerancje pokarmowe
- zaparcia,
- nadwrażliwość i schyłki jelita
- zaburzeni mikroflory jelitowej

Przyczyną dolegliwości może być też nietolerancja pokarmowa, np. niemożność strawienia laktozy (obecnej w mleku, jogurtach), sorbitolu (obecnego w niektórych owcoach, np. jabłkach, śliwkach). Inną przyczyna mogą być alergia pokarmowe IgE zależne, np. na mleko , jaja, orzechy, IgE niezależne (np. na gluten) być też alergia pokarmowa . Sprawdzić można to wykonując testy na alergie IGE niezależne w laboratoriach. Na alergie pokarmowe może wskazywać stan zapalny jelit, anemia. Bóle w nadbrzuszu i wzdęcia oraz bóel głowy mogą być natomiast spowodowane nietolerancją substancji aktywnych obecnych w niektórych produktach spożywczych, np. w winie, wędlinach, konserwach, serach pleśniowych, kiszonkach.

Problemy z wypróżnianiem są groźne dla zdrowia i w konsekwencji prowadzą do zatoksycznienia, tworzenia bocznych ujść jelita (schyłków jelitowych), stanów zapalnych i są trudne w leczeniu. Dlatego w przypadku zaparć najlepiej jest od razu reagować i szukać rozwiązań dietetycznych. Często w diecie brakuje warzyw i pełnowartościowego zboża obfitującego w błonnik pokarmowy. Prawidłowo zbilansowana dieta reguluje wypróżnienia w ciągu kilku tygodni.

Ważne jest, aby mikroflora pokarmowa była w dobrym stanie, a najlepiej jej odbudowie służą probiotyki. Przyczyną problemów z trawieniem czy wzdęć jest często nieprawidłowo zbilansowana dieta, np. zbyt wysoka zawartość białka zwierzęcego, brak owoców.

Przyczyny gromadzenia tłuszczu w obrębie pasa
Z punktu widzenia dietetycznych przyczyn powstawania otyłości brzusznej, najbardziej niebezpieczna jest zbyt wysoka zawartość tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (mięso, tłuste produkty mleczne ) i tłuszcze trans ( tłuszcze cukiernicze zawarte w wafelkach, ciastkach, wypiekach, pączkach, cieście francuskim). W ramach prewencji w USA od 2006r producenci żywności muszą umieszczać na opakowaniach swoich produktów informację o ilości tłuszczów trans. Tę kwestię mają również uregulowane takie kraje, jak Dania, Wielka Brytania i Kanada. W Polsce nie ma przepisów, które ograniczyłyby stosowanie w żywności tłuszczów trans.

sobota, 17 października 2009

Dzień wegetarianizmu w Warszawie

1 października jest dniem wegetarianizmu


Teoria
Polacy jedzą z pewnością za dużo białka zwierzęcego, dlatego statystyki są nieubłagalne, najwyższa jest umieralność w naszym kraju z powodu chorób serca i nowotworów, co koreluje ze spożyciem mięsa i tłuszczów zwierzęcych, niską aktywnością. Popularna jest dieta Atkinsa, której twórca umarł w wieku 70 lat z powodu udaru mózgu, natomiast badacz słybnący z badania 7 krajów, które wyjaśnia niską umieralność na diecie z niską zawartoscią mięsa, bliska wegetariańskiej, żyje w zdrowiu ponad 90 lat. Badania populacyjne ujawniają fakt, że niskie spozycie tłuszczów zwierzęcych 5- krotnie obniżają umieralność z powodu chorób układu krążenia.
Inne powody sa uzasadnione etycznie. Sposób hodowli i skala okrucieństwa są nie do przełknięcia.
Filmy
Jak hodowane są zwierzęta i dlaczego warto się temu przeciwskawić?
http://ferma.viva.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=60
Historia krowy, która uciekła z rzeźni ze strachu przed mrożącymi krew w żyłach ludźmi w białych fartuchach:
http://uwaga.onet.pl/14946,wideo,75828,przecietna_krowa_z_nieprzecietna_historia,przecietna_krowa_z_nieprzecietna_historia,reportaz.html

Wegetariańska piramida żywienia

Z punktu widzenia zasad żywienia, osoby ważące do 80 kg, moga stosować zasady diety wegetariańskiej z uzupełnieniem białka poprzez dodanie do diety roślin strączkowych (groszku, fasoli, soczewicy, grochu, soji, grochu, cieciorki, kiełków soji, fasoli), produktów mlecznych, jaj. Mozna tez zaplanowac dla takiej osoby dietą bez produktów mlecznych, ale wymaga to większej staranności w planowaniu poisiłków, poniewaz oznacza to wkomponowanie do diety codziennie przynajmniej 3/4 szklanki roślin strączkowych, w praktyce jest to np. już po ugotowaniu 1,5 szklanki fasoli.
Osoby, które ważą do 70 kg mogą bez problemu uzupełnić białko bez udziału produktów mlecznych i jaj, o ile w codziennej diecie znajdują się produkty strączkowe, ok. 1/2 szklanki dziennie np. soczewicy czy szklanka groszku (np. w postaci zupy kremu). 
Jest to zgodne z zasadami piramidy zywieniowej. Jednak najbezpieczniej jest nie skuppiac się tylko na 1 grupie produktów ale znać swoją iundywidualną piramidę zywienia, zbudowaną z 6 podstawowch grup żywieniowych
Nawet jeśli takie wytyczne sa dla kogoś zbyt dużym wyrzeczeniem na codzień, warto wprowadzić takie zasady choćby w weekend, kiedy ma się więcej czasu na smaczne i zdrowe gotowanie, co jest korzystne dla zdrowia, środowiska i etycznie bardziej poprawne.

Etyka
Zalecane lektury:
Peter Singer "Etyka praktyczna"
J.M.Coetzee "Żywoty zwierząt"

Jak wygłądał dzień wegetarianizmu w Warszawie
Imprezy, w których uczestniczyłam aktywnie to przejazd tramwajem wegetariańskim. Były też inne atrakcje przygotowane m.in. przez Fundacją Viva.
Pytanie na śniadanie:
Wegetarianinem od 2000 roku jest Michał Piróg. Jest fantastycznym propagatorem wegetariańskiej diety. Można zatem prowadzić aktywny tryb życia i świadomą dietę.
W dniu wegetarianizmu uczestniczyłam w telewizyjnym programie " Pytanie na śniadanie". W programie Michał Piróg opowiedział o tym, że dieta wegetariańska to styl życia, pozwala ochronić niewinne zwierzęta przed niepotrzebnym bólem hodowli przemysłowej, ochronić środowisko i cieszyć się życiem. Aloha!





Po śniadaniu w nowym budynku TVP jeździłam po Warszawie głośnym wegetariańskim tramwajem. Padało, a w srodku czekała na pasażerów niespodzianka w postaci wypieków wegetariańskich. Wiele osób okazało się ekspermentatorami w kuchni, kilka osób zdrasziło, że leczy się z dolegliwości dietą lekkostrawną z ograniczeniem mięsa. Z roku na rok, ekologia i wegetarianizm staje się normą. Warto było was spotkać i do zobaczenia za rok. Czasem wegetarianiesa odbierani jako dziwacy, ale osoby, które tak wyrażają się o osobach wrażliwych są w mojej opinii uwstecznione. Pamiętam jak wiele lat temu, moja siostra śmiała się, kiedy rezygnowałam z jedzenia mięsa, po lekturze ksiązki Marii Grodeckiej "Zmierzch ery łowcy" i po rozpoczęciu diety bogatej w produkty strackowe. Uważała, że zwierzęta nie mogą byc traktowane na równi z ludźmi.  Pewnie wielu z was zastanawia, czy etyka chrześcijańska nie przyczynia się do akceptacji terroru wobec zwierząt. A kiedy wrażliwość spada, jej brak odbija się w innych dziedzinach życia..ehh.

wtorek, 29 września 2009

Za dużo białka w diecie dzieci

Dzieci w Polsce są karmione zbyt dużą ilością białka.
Wreszcie mądry wywiad na tem temat!
Zachęcam d obejrzenia:
lekarze biją na alarm!

niedziela, 27 września 2009

Przedawkowanie witamin?

Niestety, niektóre witaminy i minerały łatwo przedawkować, jeśli ich forma jest syntetyczna. Chodzi o wapń, witaminę, A, D.

Cytaty i aforyzmy

"Szlachetne zdrowie. Nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz." Jan Kochanowski

"Choroba czyni zdrowie przyjemnym i dobrym." Heraklit

"Kopiemy sobie groby nożem i widelcem." Anonim

"...zdrowie; Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił." Adam Mickiewicz

"Przez zdrowie rozumiem możność istnienia pełnym, dojrzałym, żywym, radosnym życiem, w ścisłym związku z tym co kocham - ziemią i wszystkimi jej cudownościami." Katherine Mansfield

sobota, 26 września 2009

Jelito nadwrażliwe - dieta i leki czy testy alergiczne i dieta. Co skuteczniejsze?

Dziwi mnie, dlaczego pacjenci, którzy przychodzą po poradę w zakresie leczenia dolegliwości jelita nadwrażliwego nie byli skierowani przez lekarzy na testy nietolerancji pokarmowej. Może jest to obsesja specjalistów żywienia, może rzeczywiście specjalizacje są tak wąskie. A szkoda! Alergie pokarmowe ujmuje się w postacie kliniczne, w tym żołądkowo-jelitową do których należą biegunki, wzdęcia, a także z objawami ze strony układu mięśniowo-stawowego czyli np. bóle stawów. W szczególności schorzenia chroniczne, takie jak przewlekłe stany zapalne, można łączyć z istnieniem alergii.

Objawy ze strony przewodu pokarmowego to bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia, przelewania zwane potocznie burczeniem w brzuchu. Alergie pokarmowe dają m.in. obraz chronicznego zapalenia przewodu pokarmowego, towarzyszy temu nadwrażliwość typu późnego lub alergiczne przewlekłe zapalenie przewodu pokarmowego.

Wg publikacji medycznych, objawy jelita nadwrażliwego (często objawem są tu wzdęcia i biegunki) mają zatem wyraźny związek z alergią trzeciego stopnia a także nietolerancją.

Dlaczego zatem podaje się leki zamiast sprawdzić alergie? Wydaje mi się, że chodzi o czas i koszty, a te czynniki powodują, że pacjenci rezygnują z leczenia. W tym przypadku potrzebna jest cierpliwość, a często oczekuje się rozwiązania od razu.

O ile nietolerancję łatwo sprawdzić poprzez zmiany w diecie (sprawdza się możliwości strawienia laktozy - w mleku lub sorbitolu - w niektórych owocach, wynika to z niedoborów niektórych enzymów trawiennych), o tyle wykrycie alergii trzeciego stopnia wymaga diety eliminacyjnej lub zrobienia testów z krwi.

Jednak mimo iż jest to bardziej skomplikowane i wymaga kolejnych badań, niezbędne jest poinformowanie o takiej możliwości, bo jest niezwykle skuteczna.

Jak sprawdzić czy objawy są spowodowane alergią?

1) Dieta eliminacyjna polega na usunięciu z jadłospisu podejrzanego o wywoływanie alergii produktu spożywczego lub grupy produktów na okres około 2 tygodni. Jeżeli w tym czasie objawy ustępują, to może to świadczyć o alergii wywołanej przez ten właśnie produkt. Dieta eliminacyjna wymaga około 3 miesięcy.

2) Przeciwciała IgE zazwyczaj wytwarzane są w przypadku alergii i występują najczęściej w skórze, nosie, w śluzówce dróg oddechowych i w płucach. Przeciwciała IgG są wykrywane przez test na nietolerancję pokarmową. W różnych badaniach wykazano, że jeśli wyeliminuje się z diety pokarmy odpowiedzialne za powstawanie wysokich poziomów przeciwciał IgG, zmniejszają się objawy nietolerancji pokarmowej.

W przypadku alergii pokarmowych, czyli uwarunkowanych IgG (reakcje typu późnego) postawienie diagnozy jest dużo trudniejsze, gdyż właściwe objawy pojawiają się najczęściej po wielu dniach, dlatego klasyczna metoda jest długotrwała i uciążliwa. Na szczęście testy na alergie pokarmowe są dostępne już w niemal każdym laboratorium, ale ważne jest, aby wiedzieć jaka jest czułość testu i jakie immunoglobuliny są badane. Niestety testy skórne w przypadku alergii pokarmowej nie są zalecane. W przypadku alergii pokarmowej skóra odpowiada słabo - dlatego odpowiedzi w testach skórnych pokarmowych są zazwyczaj błędne. Ceny badań alergologicznych są zróżnicowane. Poza tym laboratoria proponują różne zestawy testów do badania alergenów.

Jakie testy wykonać?

W przypadku testów pokarmowych lepiej jest badać pojedyncze alergeny, a nie grupy alergenów. Zestawy pokarmowe w testach obejmują więc poszczególne produkty - soję, jajka, mleko, pszenicę, konkretne gatunki mięsa, ryby, warzywa, marchewki, pomidory, ziemniaki, orzechy ziemne, orzechy włoskie. Dwie najczęściej występujące przyczyny nietolerancji pokarmowej dotyczą nietolerancji laktozy i glutenu.
Cena: Test z krwi na jeden alergen - 30-50 zł.

Zdrowa dieta

W przypadku alergii pokarmowej na podstawie wyników testów można zastosować dietę. Jeżeli stworzymy sytuację, że nasz organizm nie będzie produkował przeciwciał, objawy alergii ustąpią, a przynajmniej zostaną znacznie zmniejszone. Zatem taka droga – od testu – do diety, jest do wyeliminowania objawów jelita nadwrażliwego. Dieta wyrównująca jest potrzebna, ponieważ szybko łagodzi stany zapalne po cichym bombardowaniu przeciwciał, zawiera produkty lekkostrawne, antyoksydanty, prebiotyki i probiotyki, a dietetyk podpowiada jak skutecznie i szybko wprowadzić zmiany.

Festiwal Nauki odc. Jak jeść piramida żywienia dla dzieci

W dniach 22-26 września odbywał się Festiwal Nauki, w tym warsztaty zdrowego odżywiania. Oto zdjęcie ze spotkania na Wydziale Żywieniaa SGGW nt. piramidy żywienia dla dzieci.Dzieci i ich rodzice dowiedziały się ile porcji warzyw, owoców, zbóż, mięsa, prod. mlecznych powinny spożywać w ciągu dnia. Dzieci uwielbiają pomidory i ogórki!